Masz GMC Sierra EV sprowadzonego z Ameryki? Sprawdź, dlaczego jego ładowarka pokładowa 19,2 kW odda w polskim garażu tylko 7,4 kW, która ładowarka wykorzysta te 7,4 kW w całości i o ile różnią się czasy ładowania trzech baterii dostępnych w tym pickupie.
Do GMC Sierra EV potrzebujesz wallboxa 22 kW i przejściówki Type 2 na Type 1. Ładowarka pokładowa pobiera prąd z jednej fazy, więc w Polsce auto weźmie 7,4 kW i przez dziesięć godzin postoju doda około 235 km zasięgu. Wallbox 11 kW da na jednej fazie 3,7 kW, czyli połowę tego.
Model: GMC Sierra EV Denali z baterią Max Range (24 moduły)
Moc silników764 KM (562 kW)
Śr. zużycieok. 29 kWh/100 km
Zasięg EPAdo 708 km
Pojemność baterii205 kWh netto (Max Range)
Prędkość maksymalna171 km/h
Ładowanie AC19,2 kW - 1 faza, Type 1
Przyspieszenie4,5 s (0-100 km/h)
Ładowanie DCdo 350 kW - CCS1 Nie wiesz, czy Twoja instalacja udźwignie 32A na jednej fazie? Napisz do nas, doradzimy bezpłatnie.
Sierra EV stoi na tej samej płycie BT1 co Silverado EV i Hummer EV, ale jest z tej trójki najbardziej użytkowa. Mierzy 5,92 metra długości, ciągnie przyczepę o masie do 4536 kg i ma przesuwaną ściankę MultiPro MidGate, po której złożeniu skrzynia ładunkowa rośnie do ponad trzech metrów. Pod maską znalazło się jeszcze 303 litry zamykanego bagażnika. Dopuszczalna masa całkowita sięga 4763 kg, więc do prowadzenia tego auta w Polsce potrzebujesz prawa jazdy kategorii C1.
Auto nie było sprzedawane w Europie i nie ma europejskiej homologacji, więc każdy egzemplarz w Polsce przyjechał z importu razem z amerykańską elektroniką ładowania: gniazdem Type 1 dla prądu zmiennego i CCS1 dla stałego. Ładowanie w domu działa normalnie, wymaga tylko dwóch elementów zamiast jednego, czyli ładowarki i przejściówki. Warto o tym pamiętać już przy zakupie, bo bez adaptera auto po rozładowaniu na lawecie zostaje na podjeździe.
Jest jeszcze jedna rzecz, która przy tym pickupie zaskakuje właścicieli. System Energy Transfer daje do 10,2 kW mocy wyprowadzonej z baterii przez gniazda w skrzyni ładunkowej i w kabinie, co brzmi jak gotowy generator na budowę. Tyle że są to gniazda amerykańskie na 120 i 240 V, więc polska szlifierka czy betoniarka nie wejdzie w nie bez przejściówki i sprawdzenia napięcia. Funkcja zasilania domu wymaga z kolei osprzętu, którego General Motors w Europie nie sprzedaje.
Sierra EV jest sprzedawana z trzema pakietami zbudowanymi z tych samych modułów Ultium: Standard Range ma 14 modułów i około 120 kWh, Extended Range 20 modułów i około 170 kWh, a Max Range 24 moduły i około 205 kWh. Producent nie publikuje pojemności użytecznych co do dziesiątych części, ale proporcje między pakietami są stałe i wystarczają do policzenia czasów. Ładowarka pokładowa jest we wszystkich trzech ta sama, więc różni je wyłącznie to, jak długo trwa napełnienie baterii.
Zasięg EPA wynosi 455 km przy najmniejszym pakiecie i 660 km przy średnim. Wersje Max Range mają 708 km w homologacji Denali Edition 1, a według danych producenta nawet 769 km w rocznikach 2026. Z pakietu 205 kWh wychodzi z tego około 29 kWh na 100 km, czyli wyraźnie mniej niż w Hummerze, bo Sierra jest lżejsza i ma zwyczajniejszą aerodynamikę.
Dla właściciela liczy się jednak nie pełny cykl, tylko to, ile kilometrów przybywa przez noc. Tu różnica między dwiema ładowarkami jest dokładnie dwukrotna: z wallboxa 22 kW przez dziesięć godzin postoju dostaniesz około 235 km, ze słabszej ładowarki około 115 km. Przy pakiecie Max Range to różnica między autem gotowym na cały dzień w terenie a autem, które trzeba doładowywać po drodze.
| Źródło ładowania | Moc pobierana | Czas 0-100% | Uwagi |
|---|---|---|---|
| Gniazdko 230V (10A) | 2,3 kW | ok. 100 h | Tylko awaryjnie, ponad cztery doby i najwyższe straty ładowania |
| Wzmocnione gniazdko (16A) | 3,7 kW | ok. 61 h | Rozwiązanie tymczasowe, daleko od możliwości auta |
| Wallbox 3-fazowy 11 kW (16A/fazę) | 3,7 kW | ok. 61 h | Auto bierze jedną fazę po 16A, więc dokładnie tyle, co gniazdko 16A |
| Wallbox 3-fazowy 22 kW (32A/fazę) | 7,4 kW | ok. 30 h | Optymalny wybór: maksimum, jakie auto przyjmie w Polsce |
| Publiczna stacja DC | do 350 kW | ok. 50 min (10-80%) | Tylko na złączu CCS1, czyli poza Europą |
| Bateria | Zasięg | Wallbox 22 kW (0-100%) | Wallbox 11 kW (0-100%) |
|---|---|---|---|
| Standard Range, ok. 120 kWh | 455 km EPA | ok. 18 h | ok. 36 h |
| Extended Range, ok. 170 kWh | 660 km EPA | ok. 25 h | ok. 51 h |
| Max Range, ok. 205 kWh | 708-769 km | ok. 30 h | ok. 61 h |
Wallbox 22 kW wyciąga z tego auta wszystko, co da się wyciągnąć w polskiej instalacji. Podaje 32A na fazie, czyli maksimum, jakie przyjmie amerykańska ładowarka pokładowa przez europejskie przyłącze. Każda godzina podpięcia dokłada wtedy około 23 km zasięgu zamiast 11,5, a modele z aplikacją pozwalają ustawić start ładowania na początek taniej strefy taryfy.
Przejściówka Type 2 na Type 1 nie jest dodatkiem, tylko warunkiem. Bez niej nie podepniesz Sierry ani do wallboxa, ani do publicznej stacji, bo europejski wtyk Type 2 fizycznie nie wchodzi w gniazdo J1772. Adapter przenosi jedną fazę o prądzie do 32A, czyli dokładnie tyle, ile auto potrafi wykorzystać. Znajdziesz go razem z resztą osprzętu w kablach i akcesoriach do ładowania.
Wallbox 11 kW odradzamy akurat przy tym aucie. Kosztuje mniej, ale poda Sierze 3,7 kW, czyli dokładnie tyle, co wzmocnione gniazdko 16A za ułamek tej ceny. Nocne doładowanie spada wtedy z 235 do 115 km, a przy pickupie, który po doczepieniu przyczepy zużywa znacznie więcej energii, ta różnica decyduje o tym, czy rano ruszasz w pełni naładowany. Dopłata do mocniejszej ładowarki przekłada się tu wprost na dwukrotnie krótszy postój przy gniazdku.
Przenośna ładowarka 22 kW ma przy tym aucie mocniejsze uzasadnienie niż zwykle. Sierra EV to pickup roboczy, a na budowie, w gospodarstwie i w warsztacie gniazdo przemysłowe CEE 32A jest częściej dostępne niż wallbox. Podpinasz się do niego i dostajesz te same 7,4 kW co w domu, bez szukania stacji ładowania.
Kabel Type 2 przyda się na publicznych stacjach AC. Duża część słupków ma samo gniazdo, bez przypiętego przewodu, więc bez własnego kabla nie naładujesz auta. Razem z przejściówką dostaniesz z takiej stacji 7,4 kW, czyli tyle samo co w domu, tylko drożej. Przy braku dostępu do ładowania prądem stałym takie ładowanie w trasie bywa jedynym sposobem na uzupełnienie baterii poza domem.
Wallbox 22 kW razem z przejściówką Type 2 na Type 1. Ładowarka pokładowa Sierry ma 19,2 kW, ale pobiera prąd z jednej fazy, a wallbox 22 kW podaje na fazie 32A, czyli 7,4 kW. To maksimum, jakie auto weźmie w polskiej instalacji, i dotyczy każdej z trzech dostępnych baterii. Wallbox 11 kW podaje na fazie 16A, czyli 3,7 kW, i wydłuża ładowanie dwukrotnie.
Z wallboxa 22 kW napełnienie baterii Max Range od zera do pełna zajmuje około 30 godzin, przy pakiecie Extended Range około 25 godzin, a przy Standard Range około 18 godzin. Z wallboxa 11 kW każdy z tych czasów się podwaja. W praktyce liczy się jednak nocny postój: przez dziesięć godzin mocniejsza ładowarka doda przy pakiecie Max Range około 235 km zasięgu.
W taryfie całodobowej G11, przy stawce około 1,15 zł za kilowatogodzinę z dystrybucją, pełne naładowanie baterii Max Range o pojemności 205 kWh kosztuje około 236 zł. W nocnej strefie taryfy G12, przy stawce około 0,65 zł, ten sam cykl to około 133 zł. Przy zasięgu 708 km wychodzi to około 33 groszy za kilometr w dzień i około 19 groszy w nocy.
Tak, o ile masz przejściówkę Type 2 na Type 1, a przy stacji z samym gniazdem także własny kabel Type 2. Auto pobierze wtedy 7,4 kW, czyli tyle samo co z domowej ładowarki. Ładowanie na słupku publicznym jest jednak wyraźnie droższe niż w domu, więc traktuj je jako uzupełnienie w trasie, a nie jako podstawowe źródło energii.
Moc jest we wszystkich trzech przypadkach ta sama, bo ładowarka pokładowa jest wspólna, więc różni je wyłącznie ilość energii do napełnienia. Z wallboxa 22 kW pakiet Standard Range o pojemności około 120 kWh ładuje się w około 18 godzin, Extended Range o pojemności około 170 kWh w około 25 godzin, a Max Range o pojemności około 205 kWh w około 30 godzin. Rekomendacja ładowarki jest identyczna niezależnie od tego, który pakiet masz.
Nie bezpośrednio. Sierra przyjmuje prądem stałym do 350 kW i uzupełnia baterię od dziesięciu do osiemdziesięciu procent w około pięćdziesiąt minut, ale robi to przez amerykańskie złącze CCS1. Polskie i europejskie stacje mają CCS2, a adaptery między tymi standardami są rzadkie i nie należą do wyposażenia sprzedawanego w sklepach z osprzętem. Planując użytkowanie, załóż ładowanie prądem zmiennym w domu jako podstawę.
Nie bez zastrzeżeń. Sierra EV potrafi oddać do 10,2 kW z baterii przez gniazda w skrzyni ładunkowej i w kabinie, ale są to gniazda amerykańskie o napięciu 120 i 240 V. Sprzęt kupiony w Polsce wymaga więc przejściówki i sprawdzenia, czy w ogóle zniesie takie napięcie. Zasilanie domu z baterii auta wymaga dodatkowo osprzętu, którego producent w Europie nie oferuje.
Przy dziesięciu godzinach podpięcia do wallboxa 22 kW auto przyjmie około 68 kWh, co przy pakiecie Max Range daje mniej więcej 235 km zasięgu. Z wallboxa 11 kW będzie to około 115 km, a ze zwykłego gniazdka 230V około 70 km. Przy średnim zużyciu rzędu 29 kWh na 100 km te liczby są dobrym punktem odniesienia dla codziennych dojazdów.
Nie. Z gniazdka o prądzie 10A auto pobiera 2,3 kW, więc pełne naładowanie pakietu Max Range zajęłoby ponad cztery doby, a przez noc przybyłoby około 70 km zasięgu. To dodatkowo najmniej efektywny sposób ładowania, bo im niższa moc, tym większa część energii idzie na podtrzymanie pracy układów auta zamiast do baterii. Przy bateriach tej wielkości domowa ładowarka nie jest wygodą, tylko warunkiem normalnego użytkowania.
RODO
© 2026 Ekoplug Polska · Sklep z ładowarkami EV
Nie wiesz od czego zacząć?
Napisz zapytanie
Wybierz markę i model swojego auta i znajdź idealną ładowarkę w 3 krokach. Masz pytania? Nasi specjaliści doradzą Ci bezpłatnie.
Produkty
Najnowsze artykuły
Ekoplug Polska sp. z o.o. Polski dystrybutor stacji ładowania wallbox i ładowarek przenośnych z akcesoriami
Biuro:
ul. Janusza Korczaka 27,
66-500 Strzelce Krajeńskie
Ekoplug Polska
Informacje
Usługi